V současné době připravují pracovníci Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP ve spolupráci s metodiky Petrem Sokolem a Romanem Anýžem nový workshop nazvaný provizorně Nevítaní cizinci. Tento program se bude věnovat židovským uprchlíkům do Československa a krizi uprchlické politiky v roce 1938.
Workshop Nevítaní cizinci se bude zabývat zejména uprchlíky z Rakouska, kteří se po jeho „anšlusu“ k Německu pokoušeli v Československu najít útočiště, a uprchlíky z území tzv. Sudet prchajícími v období po Mnichovské dohodě do vnitrozemí, odkud byli často i přes nebezpečí, které jim hrozilo, vraceni zpět.
Programem zaměřeným na uprchlíky a rok 1938 chceme dosáhnout kritického pohledu na tehdejší československou uprchlickou politiku (potažmo na českou a světovou uprchlickou politiku dnes). Studenti by se měli stát pozornějšími k potřebám menšin a reagovat citlivěji na jejich ohrožení a bezpráví na nich konaném. To odpovídá jednomu z projektových cílů, kterým je podpořit porozumění mezi lidmi s odlišným náboženským vyznáním, barvou pleti a původu a přispět tak k vytvoření tolerantní občanské společnosti citlivé na projevy bezpráví, rasismu a xenofobie. Zároveň bychom rádi ukázali, jak je současná česká společnost ovlivněná zúženým chápáním národa a občanství z konce třicátých let 20. století.
Připravovaným workshopem chceme ukázat, že uprchlíci byli zcela závislí na politické zvůli států, do kterých přicházeli, a na jednání jejich úřadů. Přicházeli často bez jakýchkoli prostředků a byli tedy odkázáni na pomoc druhých. Především chceme demonstrovat, jak důležitý je rozhodný a chápavý postoj demokratických států vůči uprchlíkům a jaké klady a nedostatky v sobě v tomto ohledu nesly a stále někdy i nesou demokratické systémy evropských zemí.
Novinkou je využití tzv. metody skládankového čtení v tomto programu. Učitelé a studenti budou mít možnost vyzkoušet si tento workshop již od května 2012.
V Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP probíhá nadále testování workshopu Ghetto Lodž vzniklého na podzim v rámci projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“. Lektoři upravují podobu tohoto programu na základě reakcí od učitelů i žáků, tak aby byl tento workshop ve vyučování co možná nejprospěšnější.