70. výročí povstání ve varšavském ghettu – zpráva z konference

V pondělí 8. dubna 2013, při příležitosti 70. výročí povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě, proběhla v pražském Domě národnostních menšin mimořádná konference.

Své příspěvky k tomuto tématu přednesli zahraniční hosté – Lior Inbar (Muzeum bojovníků ghetta, Izrael) a Justyna Majewska (Muzeum historie polských Židů, Polsko).

Jednotlivé příspěvky si přišlo vyslechnout celkem 29 účastníků a ja tedy možné tvrdit, že z tohoto hlediska konference navázala na předchozí úspěšnou akci našeho projektu – konferenci Terezínský rodinný tábor v Osvětimi a kultura připomínání.

Příspěvkem zabývajícím se obrazem postání ve varšavském ghettu v osobních výpovědích bojovníků ghetta zahájil konferenci Lior Inbar, Justyna Majewska se pak ve svém příspěvku věnovala reakci polské veřejnosti na povstání. Následovala diskuze s oběma přednášejícími odborníky.

Celým programem konference provedla účastníky Julie Jenšovská (Židovské muzeum v Praze), která konferenci také završila svým příspěvkem o metodikách vznikajících v rámci projektu a možnostech jejich využití ve výuce.

Po zakončení konference se někteří z účastníků odebrali na nedaleké náměstí Míru, kde v rámci každoroční vzpomínkové akce Jom ha-šoa uctili přečtením jmen, či jen jejich poslechem, památku obětí holocaustu.

Program konference ve formátu PDF

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Novinky, Semináře pro učitele. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.