Připomínky prvních transportů z protektorátu

V říjnu a listopadu 2011 jsme si připomněli sedmdesáté výročí prvních pěti transportů do ghetta v Lodži. Tyto transporty odstartovaly systematické deportace Židů z území protektorátu.

Po transportech z Prahy následovaly další z Brna, Plzně, Kladna, Českých Budějovic, Třebíče, Kolína, Olomouce, Ostravy, Tábora, Klatov, Pardubic, Hradce Králové, Mladé Boleslavi a Uherského Brodu.

Toto smutné výročí se může stát příležitostí k připomínce osudů těch, kteří z rasových důvodů byli nejdříve perzekuováni a později deportováni ze „svých“ měst. Drobnou vzpomínkovou akci nebo aktivitu v rámci hodin dějepisu, ale i jiných předmětů (výchova k občanství či základy společenských věd, český jazyk a literatura, výtvarná výchova a další) mohou připravit i učitelé se svými studenty.

K této přiležitosti jsme připravili karty věnující se jednotlivým městům, ve kterých se nacházela shromaždiště. Na nich naleznete vzpomínku člověka, který byl deportován z daného města, ukázku transportní listiny, fotografie vztahující se k historii židovské komunity daného místa a krátké texty k shromaždišti, transportům, ale i dějinám židovského osídlení a smyslu připomínání. Věříme, že tyto připravené materiály se stanou inspirací k různorodým projektům, jejichž výstupy bychom rádi vystavili v prostorách Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze v jeho pražské či brněnské pobočce.

Připomínka prvních transportů z Brna (pdf)
Připomínka prvních transportů z Českých Budějovic
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Hradce Králové
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Kladna
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Kolína
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Mladé Boleslavi
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Olomouce
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Ostravy
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Pardubic
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Plzně
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Tábora
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Třebíče
 (pdf)
Připomínka prvních transportů z Uherského Brodu
 (pdf)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.