Novinky v OVK Brno

Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze ve druhém pololetí školního roku 2012/2013 navázala na řadu již tradičně se konajících aktivit nabízených školám a pedagogům z Moravy a Slezska, jako jsou semináře pro učitele s názvem Židé, dějiny a kultura nebo divadelní představení Židovka aneb Žonglování se životem, které je určené studentům základních a středních škol. Oba programy se pravidelně konají vždy na jaře a na podzim. Seminář Židé, dějiny a kultura se v roce 2013 uskuteční ve dnech 25. – 26. dubna, 16. – 17. října a 11. – 12. listopadu, představení Židovka aneb žonglování se životem je plánováno na 22.-25. dubna, podzimní termín je ještě v jednání.

V návaznosti na velmi úspěšný podzimní cyklus veřejných přednášek v brněnské synagoze, zaměřených především na seznámení nejširší veřejnosti s židovskými zvyky a rituály, v židovské náboženské tradici s budovami synagog obecně velmi úzce spojenými, se na tomtéž místě dne 17. března 2013 uskutečnila další přednáška lektorky ŽMP Mgr. Táni Klementové, tentokrát na téma Synagogální liturgie. Další přednáška, orientovaná na význam Tóry v židovské tradici, je v brněnské synagoze plánována na neděli 12. května 2013 od 14 hodin.

Současně se brněnská pobočka OVK ŽMP rozhodla rozšířit nabídku programů nabízených veřejnosti o komentovanou vycházku brněnskými ulicemi, jejímž cílem je přiblížit účastníkům vývoj moderní brněnské architektury s důrazem na stavby pocházející z dílen židovských architektů a stavitelů. První z těchto vycházek se pod vedením lektorky ŽMP Mgr. Kateřiny Suchánkové a absolventa oboru Dějiny umění na FF Masarykovy univerzity Mgr. Pavlem Vymětalem uskuteční v neděli 14. dubna 2013. Další bude následovat 19. května, obě od 14 hodin.

Nově se také brněnská pobočka OVK ŽMP chystá zahrnout do nabídky vzdělávacích programů pro školy organizované jednodenní až dvoudenní výlety zaměřené na dějiny židovské komunity v Brně. Jejich součástí se stane prohlídka brněnské synagogy a brněnského hřbitova spojená s procházkou ulicemi města, v nichž jsou umístěny tzv. Stolpersteiny, připomínající židovské obyvatele města Brna, kteří zahynuli během druhé světové války v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

V rámci projektu „Naši nebo cizí?“ brněnská pobočka OVK ŽMP navázala v měsíci březnu nově spolupráci s Masarykovým gymnáziem ve Vsetíně a s Gymnáziem Lesní čtvrť ve Zlíně, na němž se v nejbližší době uskuteční seminář pro učitele z regionu. K dnešnímu dni se brněnská pobočka úspěšně podílela na organizaci celkem již tří seminářů pro učitele v rámci regionálních center na ZŠ Dobrá u Frýdku-Místku (listopad 2012), Gymnáziu a SOŠ Moravské Budějovice (březen 2013) a na ZŠ Ořechov u Brna (duben 2013). Věříme, že seminářů se do konce projektu „Naši nebo cizí?“ podaří zorganizovat víc.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.