ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE PROJEKTU – „Menšiny“ a „většiny“ ve vzdělávání o českém 20. století

Srdečně Vás zveme na konferenci, která završuje projekt Židovského muzea v Praze a Institutu Terezínské iniciativy Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století.

Konference se koná 6. – 7.12.2013 v prostorách pražské Akademie věd.

Cílem je nejen ohlédnutí za třemi lety společné spolupráce, ale zejména vyvolání odborné diskuze o tom, jakým způsobem zařadit etnické či jiné „menšiny“ do výkladu dějepisu na základních a středních školách. Považujeme za potřebné vyhodnotit dosavadní změny v učebnicích i vzdělávacích projektech a analyzovat důvody, proč dějiny a kultura skupin, které jsou považovány za odlišné – i přes velký zájem – jen zřídka ovlivňují samotný výklad českých dějin jako takových.

Je pro integraci „menšinových“ dějin nutné nejdříve rozbít hlavní a nezpochybňovaný proud výkladu, nebo je možné jej rozšiřovat a upravovat? Jaká rizika v sobě nese vzdělávání o lidech a skupinách, jež jsou kulturně rozmanité, jako o „menšinách“?

Konference využije zkušenosti a výsledky projektu „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století“ a bude konfrontovat názory pedagogů, historiků a tvůrců učebnic. Její součástí bude prezentace výsledků projektu a diskuse o dalších vhodných krocích při zlepšování kvality vzdělávání o etnických a jiných “menšinách”. Představena bude též připravovaná publikace projektu.

Účast na konferenci je pro zájemce ZDARMA!
Na noc ze 6. na 7.12.2013 bude pro účastníky zajištěno ubytování. Cestovní náklady budou proplaceny.

PROGRAM KONFERENCE

ON-LINE PŘIHLÁŠKA

KONTAKTNÍ EMAIL: aneta.plzakova@terezinstudies.cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.